Настройки для людей с ограниченными возможностями

מערכת החינוך הקדם-יסודי בישראל


מאחר וחופשת הלידה בתשלום בישראל נמשכת 14 שבועות, ילדים רבים מגיעים למעונות ולמשפחתונים בגיל קטן מאוד – 3 חודשים, ואם אימא החליטה לקחת חופשת לידה ללא תשלום עם שמירה על מקום העבודה החופשה תימשך שישה חודשים. אחרי שהאם תחזור לעבוד, אין הרבה אפשרויות מה לעשות עם הילד: סבתא, מטפלת או משפחתון. נדיר מאוד שסבתא תסכים לקחת על עצמה את הטיפול בילד, סבתות בישראל בדרך כלל עובדות ולא יכולות להיות עם הנכדים במשך יום שלם. בייביסיטר – האופציה היקרה ביותר: על פי החוק, מעבר לשכר העבודה, ההורים מחוייבים לשלם למטפלת גם את כל התשלומים הסוציאליים הנוספים. האפשרות המועדפת ביותר על ידי משפחות רבות היא מעון או משפחתון.

לפני בחירת משפחתון או גן ילדים מתאים לילד, ההורים צריכים להבין שבמערכת החינוך הישראלית יש 4 סוגים של מוסדות חינוך, החל מהמוסדות הקדם-יסודיים:

– ממלכתי;

– פרטי;

– דתי-ממלכתי;

– חרדי פרטי.

לאחר ההחלטה איזה מוסד מהסוגים האלה מתאים ביותר למשפחתכם, עליכם לבחור את המוסד עצמו.  הילדים הקטנים ביותר ניתן לרשום לפי גילם לאחד מהמוסדות הבאים:

גיל הילד מוסד הערות
מ-3 חודשים עד 3 שנים משפחתון

פעוטון

מעון

פרטיים או מסובסדים/עירוניים
3-4 שנים גן טרום טרום חובה פרטי, מסובסד או עירוני
4-5 שנים גן טרום חובה פרטי, מסובסד או עירוני
5-6 שנים גן חובה עירוני

 

מה מאפיין את המוסדות לגיל הקטן ביותר בארץ? המוסד הכי פופולרי הוא משפחתון – גן ילדים פרטי, אבל יש גם מוסדות מסובסדים – פעוטונים ומעונות שבהם משפחות שמתאימות לקריטריונים מסויימים יכולות לקבל הנחה. הם פועלים, בדרך כלל מ-7 בבוקר עד הצהריים (13:00 – 14:00), או עד 16:00 – 17:00.

סוגי מוסדות לגיל הרך בישראל (מגיל 3 חודשים עד 3 שנים)

סוג המוסד מאפיינים כמות הילדים בקבוצה הערות
משפחתון טיפול כמו בבית, ארוחות, שינת צהריים עד 10 דירה פרטית או בית עם חצר משחקים או בסמוך לפארק.

בפיקוח עירייה.

פעוטון טיפול, ארוחות, תוכניות חינוכיות 15-20 מיקום הגן בבית פרטי או בבניין מיוחד. מעון יום עירוני. הרשמה במוסדות רשות מקומית. בפיקוח עירייה.
מעון יום טיפול, ארוחות, מנוחת צהריים 15-20 בניין מיוחד. מנוהל על ידי ארגונים ציבוריים ודתיים, למשל,

ויצו, נעמ”ת  …

בפיקוח משרד הרווחה והשירותים הסוציאליים ומשרד החינוך.

 

איך לבחור פעוטון בישראל?

קודם כל, עליכם לברר את כל המגוון של המשפחתונים, מעונות ופעוטונים הנמצאים בשכונה שלכם. לפעמים הריבוי של האופציות מבלבל.  עם זאת, התפתחות רגשית, שכלית, מוטורית וחברתית של ילדכם תלויה במוסד שתבחרו עבורו.

כאשר אתם מטיילים בפארק עם הילד שלכם, כדאי לשוחח עם הורי הילדים בגילו ולשאול מה הם ממליצים. חשוב לבקר בכמה גני ילדים בזמנים שונים, אבל אל תנסו לבקר בכל אחד – זה רק יקשה לבחירה. תחשבו מראש מה חשוב לכם, באילו היבטים אתם מוכנים להתפשר ובאילו לא.  לחלק מההורים האוכל הוא ההיבט העיקרי, האחרים רואים חשיבות במרחק מהבית לגן וכו ‘.

מה לבדוק בעת ביקור בגן ילדים?

שימו לב לאווירה: במה הילדים מתעסקים, איך הם מתנהגים, האם הם רגועים או לא, איך המחנך מדבר איתם, איך הוא מרגיע ילדים בוכים, האם המחנך בכלל שם לב שאחד הילדים בוכה או רב על צעצוע. אין ספק שאתם תעדיפו  לשלוח את ילדכם למקום עם אווירה רגועה ונעימה, איפה מחנכים מעניקים לכל ילד המון חום ואהבה, החניכים מקבלים התייחסות אישית ומרגישים בטוחים.

יש לשים לב לעיצוב הפנים. גם ילדים וגם מבוגרים נהנים להיות במקום נקי, מטופח ומעוצב יפה.  צעצועים וספרים צריכים להתאים לגיל הילדים ולתרום להתפתחותם.

תנו תשומת לב מיוחדת לביטחות: האם קיים מרחב מוגן (מקלט), אם הוא לא נמצא בבניין עצמו הוא חייב להיות קרוב למקום, תבררו איפה בדיוק. תבדקו אם למוסד יש אישורי בטיחות נדרשים – מכבאים, מחשמלאים וכו’. תראו באיזה גובה נמצאים שקעי החשמל, האם ילדים יכולים להגיע אליהם, אם קיים לחצן חירום, אם הציוד בחצר תקין, אם יש דלת לחדר המטבח, אם חומרי ניקוי מאוחסנים הרחק מהישג ידם של ילדים.

קריטריון חשוב נוסף הוא החוגים. גני ילדים רבים מתחרים זה בזה במספר החוגים בהנחה שריבוי חוגים הוא יתרון. מה שחשוב לילד בגיל הרך זה לא מגוון פעילויות אלא השגרתיות שלהן, כאשר מחנך מעביר אותן.  דברים חדשים ולא מוכרים רבים עלולים להפחיד את הילד. המשימה העיקרית של המחנך היא פיתוח קואורדינציה אצל הילד, מוטוריקה עדינה וכללית, הקניית מיומנויות של שירות עצמי, יצירת אווירה חיובית בקבוצת ילדים.

לאחר בדיקה ויזואלית של הגן, עיינו בחוזה. יש בו פירוט של שעות עבודה, ימי חופשה במשך השנה, תשלום חודשי וצורת תשלום ומה כולל המחיר. אל תתביישו לבקש מספרי טלפון של הורים שילדיהם כבר בגן כדי לקבל תמונת מצב נכונה של המשפחתון או של הגן הזה.

כעת עליכם רק לשקול הכל, לקבל החלטה ולרשום את הילד למשפחתון, לפעוטון או למעון שמתאימים לדרישות שלכם, ואיפה יהיה  נוח לילדכם האהוב.

 



הצגות ילדים